Cumartesi, Ağustos 18, 2018
Ana Sayfa > Ekonomi > 1.6 Milyon Tatilci Alamancı’dan 1.8 Milyar Avro Döviz Girdisi

1.6 Milyon Tatilci Alamancı’dan 1.8 Milyar Avro Döviz Girdisi

Bu yıl Almanya’dan gelen turist sayısı azalırken başta Almanya olmak üzere yurtdışındaki yurttaşlardan tatil için Türkiye’ye gelenlerin sayısının arttığı bildirildi…

Yurtdışındaki yurttaşların bu yıl tatil için Türkiye’yi daha çok tercih ettiği bildirildi.

Kısa vadı TAVAK olan Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın yaptığı “Avrupalı Türklere Yönelik Turizm Araştırması”na göre “Yalnız Almanya’da gelir düzeyi ve ve sosyal konumu itibariyle 1,6 milyon yurttaşımız var. Türkiye’nin bunlar için özel bir çalışma yapmalı.”

Araştırmayı yapan TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya’da yaşayan yurttaşladan tatil için Türkiye’ye gelenlerin sayısının yıl sonunda 1,6 milyona ulaşacağını ve bunların bırakacağı döviz miktarının 1,8 milyar Avro’yu bulacağını söyledi.

Avrotürkler daha çok harcıyor

Prof. Şen, başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin akrabalarını ziyaret etmek dışında, tatil için Türkiye’ye gelmeleri konusunda özel bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek, “Avrupa’da gelir düzeyi ve ve sosyal konumu itibariyle başka ülkelerde tatile çıkan yurttaşlarımız var. Tatillerini Türkiye’de geçirebilecek 2.7 milyon Avrotürk var. Bunlar 1,6 milyonunu Almanya’da yaşayan Türkler oluşturuyor. Türkiye’nin bu yıl turizmde yaşadığı kriz nedeniyle gündeme geldi. Halkuki bu kesimin tatillerini Türkiye’de yapmaları için yalnız kriz dönreminde değil her zaman özel bir çalışma yapılmalı” dedi.

TAVAK Başkanı Prof. Şen, Avrupalı Türkler Türkiye’ye artık yalnızca ailelerini ziyaret etmek için değil, aynı zamanda Antalya, Bodrum, Çeşme, Alaçatı gibi sahillerde tatillerini geçirmek için geldiklerini belirterek, Avrotürk’lerin kişibaşı harcamalarının da diğer turistlerden yüksek olduğunu söyledi.

Avrotürkler bu yıl Türkiye’de kaldıkları süre içinde kişibaşına ortalama 1.150 Avro harcadıklarının belirlendiğini söyleyen Prof. Şen, Avrotürklerin Alman turistlere göre yüzde 25 daha fazla para harcadıklarını belirtiyor.

5.7 milyon Avrotürk

TAVK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen araştırma ile ilgili olarak bilgi verirken şunları söyledi:

“Tavak Vakfı’nın tespitlerine göre 28 üye ülkeden toplam 510 milyon nüfuslu Avrupa Birliği sınırları içerisinde 5,7 milyonun üzerinde Euro-Türk yaşamaktadır. Bunların yüzde 50’nin üzerinde bir kitlesi de tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelmektedirler. Avrupa’dan gelen Türkler, ciddi bir şekilde alıverişe para harcarken, özellikle İstanbul’daki önemli eğlence merkezlerine gitmektedirler.

Avrotürklerden 2.8 milyar Avro

2016 yılında Türkiye’ye gelen 2,6 milyon Türk kökenli turist takriben 2,8 milyar Euro döviz getirmiş bulunmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye gelen ve ortalama kalış süreleri 17 gün olan Almanların kişi başı toplam harcamaları ortalama 660 Avro iken Avrupalı Türklerin kişi başı ortalama 1150 Avro harcadığı görülmektedir. Bu açıdan Avrupa’dan gelen Türkler Alman turistlere göre çok daha fazla harcama yapmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir