Pazartesi, Haziran 25, 2018
Ana Sayfa > Gündem > “Haydi kızlar okula”

“Haydi kızlar okula”

MEB’in yaptığı  açıklamaya göre okullar 18 Eylül 2017 tarihinde açılıyor. Bakanlığın hazırladığı takvime göre; 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma sona erecek okullarda yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018-2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. Ikinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası sayesinde 2002’de %87 olan kız çocuğu okullaşma oranının geçen yıl %96 seviyesine yükseldiğini kamuoyu ile paylaştı.  Bu oran lise düzeyinde %45’ten %79’a çıkmış durumda.

Kadının toplum hayatındaki etkinliğinin artmasının başlangıç noktasının okullaşma olduğunu beliretn Emine Erdoğan’ın “Haydi Kızlar Okula” kampanyasının %96’lık başarısı, yakın gelecekte kadının toplum hayatındaki etkinlik oranlarını derinden etkileyeceği belirtildi.

Zorunlu eğitim 12 yıl

Ülkemizde zorunlu eğitimin 12 yıl olmasına rağmen Türkiye genelinde 8’inci sınıftan mezun olup 9’uncu sınıfa zorunlu kayıt olması gerekirken kaydını yaptırmayan öğrencilerin sayısı 61 bin 114’e ulaştı. Liseye devam etmeyen ya da lise terklerdeki artış karşısında Milli Eğitim Bakanlığı, illere genelge göndererek tek tek tespitlerin yapılması emrini verdi.

Bakanlık mecburi öğretim çağındaki çocuklarını okula göndermeyen veliye her devamsız gün için 15 lira idari para cezası kesecek. Çocuğunu okula göndermeme konusunda ısrarını sürdüren velilere, ayrıca 500 lira para cezası uygulanacak.

Çocuğunu okula göndermeyen, verilen izin müddetini geçiren,geç nakil yaptıran, okul çevresi dışına çıkarak izini kaybettiren, çocuğunun devamsızlık durumunu özürsüz olarak zamanında okul idaresine bildirmeyen öğrencinin veli veya vasi veya aile başkanları okul idaresince köylerde muhtarlığa, diğer yerlerde mülki amirliğe hemen bildirilecek. Muhtarlar ve mülki amirler en geç üç gün içinde durumun veli,vasi veya aile başkanlarına tebliğini sağlayacak. Yapılan tebliğde okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi hâlinde idarî para cezasıyla cezalandırılacak.

ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERMEYEN VELİ HAPSE GİRECEK

Hükümet, çocukların okutulması için velileri zorlayıcı önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Çağrılara kulak vermeyen velilere para ve hapis cezası verilecek. Aileye yönelik yaptırım, çocuğun velayetinin alınmasına kadar gidebilecek.

Hükümet, özellikle kız çocuklarının eğitim hayatını sürdürebilmesi için düzenlenen pek çok kampanyada öncü rol üstlendi.Çocukların okula gönderilmesi için çoğu zaman ailelerin ikna edilmesi yöntemini benimseyen hükümet, istenilen sonucu alamayınca katı kuralları hayata geçirmeye karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığının önceki yıl çıkardığı genelge ile; “kimse eğitim-öğretim hakkında yoksun bırakılamaz” hükmünü içeren Anayasa’nın 42’inci maddesi, Çocuk Koruma Kanunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunuldu.

Sözkonusu yasalarda, aileler çocuğunun eğitiminin devamını sağlamak ve özrü nedeniyle okula gidemeyen çocuğunun durumunu en geç üç gün içinde okul idaresine bildirmekle yükümlü kılınıyor.

Ayrıca TCK’ya göre aile hukukundan doğan bakım, eğitim desteğini yerine getirmeyen ailelere bir yıla kadar hapis cezası da verilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir